zgarietura caine

Vaccinuri si vaccinari

Postata de alexandra29.89 cu 8 ani in urma.

Buna seara
In urma cu cateva ore, un caine maidanez s-a repezit la piciorul meu si a incercat sa ma muste, insa m-a zgariat usor prin pantalon (pantalonul nu s-a rupt). Mi-a ramas o cicatrice de 2-3 cm, nu mi-a curs sange, dar stratul superficial al pielii este rupt si s-a invinetit in jurul ranii. Am dezinfectat zona imediat cu apa oxigenata (atat am avut la indemana). Ar trebui sa merg la medic? Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Rabia se transmite prin saliva animalului care ne musca . Daca aceasta nu a intrat in contact cu pielea nu aveti de ce sa va faceti griji . In cazul de fata nu este nevoie nici de profilaxie antitetanica .

alexandra29.89

acum 8 ani

va multumesc pentru raspuns! am fost totusi la urgente si am fost vaccinata antitetanos, pentru orice eventualitate

FreeStyle11

acum 8 ani

Este bine cum ai procedat cu antitetanosul, rabia nu se transmite decat prin saliva.Data viitoare ai grija pe unde umbli, evita zonele pustii si unde vezi ca exista multi caini maidanezi, exista riscuri si mai mari decat o simpla zgarietura, mai ales daca sunt caini mai mari.