verorab

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Lorena2139799 cu 13 ani in urma.

Am citit prospectul vaccinului si nu mentioneaza nici un fel de contraindicatii. La Matei Bals mi s-a spus ca este interzisa expunerea la soare si consumul de cafea, ceai, cacao, alcool pe perioada tratamentului.
Care este adevarul? Este cineva de la Boli Infectioase care ma poate ajuta, poate pot evita un drum pana acolo? Ma intereseaza cat timp se mentine aceasta interdictie, de la ultima injectie? Multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Din ceea ce cunosc aceste interdicţii pentru alcool, cafea etc. se datorează antibioticului Neomicină din compoziţia lui. Cum cantitatea de Neomicină din compoziţie este mică, în 24-48 ore ea se excretă aşa încât interdicţia ar trebui să fie pentru maxim 48 ore.

Lorena2139799

acum 13 ani

Multumesc.

Florian

acum 10 ani

Si eu sunt in aceeasi situatie. Dar in compozitia vaccinului nu e trecuta Neomicina. Ca si mie mi s-a parut suspect, la contraindicatii scrie ca e interzis pt cei care nu tolereaza streptomicina si neomicina dar la compozitie nu scrie despre cele doua.