varicela

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Dana_ 123 cu 12 ani in urma.

Daca nu stiu sigur ca fetita mea a facut varicela , pot sa o vaccinez?
Sunt reactii secundare?
Multumesc.

Raspunsuri (4)

Pena

acum 12 ani

Dar o vaccinezi singura pe fetita? Nu o vaccineaza med de familie/ pediatrul? De ce nu te consulti cu el?
Nici un vaccin nu se face fara acordul/recomandarea/ consultatia medicului de familie sau a pediatrului fetitei. In fisa personala a pacientului scrie ce vaccinuri a facut si ce boli ale copilariei a avut. Vaccinul antivaricela face parte din vaccinurile optionale, dar copilul trebuie sa fie perfect sanatos si sa aiba rec medicului.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1 .Varicela este o boala infectocontagioasa severa si cu evolutie lunga ,iar elmentele eruptive sunt polimorfe, dureroase si variate ca forma si aspect ( dela simple pete- picaturi de roua- vezicule cu lichid care devine-purulent , vezicule care se rup si fac cruste, care cad ( uneori lasa urme daca se rup timpuriu ) uneori fbra. Deci ar fi imposibil sa spuneti ca nu stiti daca a avt sau nu . Asemenea situatie nu se uita usor.
2. .Vaccinarea se face in stare de perfecta sanatate si numai de catre medic

maria

acum 11 ani

buna sera,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns : am o fetita de un an , vaccinul de 6 luni doctorul de famile la facut asa : a impartit vacinul in dou( pe motiv sa nu o intepe de 2 ori) 6 luni jumate prima componeta si 7 luni jumate a doua comonenta , intrebarea mea este cat timp trebuie sa treca de la acest vaccin care trebuia facut la 6 luni si cel de un an care urmeaza sa il facem luna viitoare .

MARIA

acum 11 ani

pe 12 august implineste un an