varicela

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Dana_ 123 cu 12 ani in urma.

Fetita mea are 10 ani si a facut varsat de vant la 5 sau 6 ani. Trebuie sa mai faca un alt vaccin pentru variccela?
Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dara

acum 12 ani

Varicela nu se mai face a doua oara. Nu cred ca mai trebuie vaccinata, oricum nici un vaccin nu se face fara acordul, recomandarea, controlul,med de familie.

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu mai trebuie efectuată vaccinarea antivariceloasă deoarece un copil care face varicela dobândeşte imunitate de lungă durată împotriva acestei boli

Angy

acum 12 ani

Cit priveste virusul varicelei , mai exista pericolul reactivarii virusului cam la virsta de dupa 50 de ani , provocind « zona » ,o eruptie foarte dureroasa, deseori musculara sau intercostala. Aceasta boala apare numai la persoanele care au avut deja Varicelle, provocata de virusul « varicelle-zona» . Dupa Varicela virusul ramane in stare latenta in sistemul nervos central si la reactivarea lui poate provoca zona - herpès zoster. Exista si un vaccin impotriva zonei -Zostavax (Merck Frosst) produs in Canada vare se administreaza persoanelor in virsta dupa 50-60 de ani.

.