vaccinurile

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Mariana323 cu 16 ani in urma.

Urmeaza sa incepem vaccinurile, iar doc. pediatru mi-a dat 2 alternative: vaccinurile gratuite si cele cu bani. Poate sa-mi spuna cineva care ar fi mai bune ? va multumesc

Raspunsuri (3)

Florian Alex

acum 16 ani

Parerile sunt impartite. Vaccinurile gratuite le-au facut multi copii si si-au indeplinit rolul. Pe de alta parte, cele cu plata ar avea mai multe avantaje din punctul de vedere al producatorilor, mai ales...

loredana10111355

acum 15 ani

Vacciurile cu plata ofera protectie impotriva mai multor afectiuni. Mai exact vaccinarile obligatorii in Romania sunt :vaccinarea BCG, antipoliomielita, antidifterica, antitetanica, antipertussis, antirujeolica, antihepatitica B. Dintre cele platite exista vaccinari anti Haemophilus influenzae, antipneumococica, antirujeolic, antigripal, antihepatitic A, antivaricela. Daca te mai pot ajuta cu ceva ,astept sa-mi scrii.

Mariana323

acum 15 ani

Am revenit, acum avem 7 luni, si am inceput schema de vaccinare cu vaccinurile cu plata. Acelea ne-au fost recomandate de catre dr neurolog.
Acum pot spune ca am fost foarte multumita de acestea.