Vaccinul pentru Rotavirus

Vaccinuri si vaccinari

Postata de gigi978957 cu 15 ani in urma.

Am un baietel de 1 an si 4 luni, si as vrea sa stiu daca il mai pot vaccina impotriva acestui virus. Daca da cum se numeste vaccinul? De cate doze este nevoie? Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Florian Alex

acum 15 ani

Vaccinul se va face in doua doze si se poate face dupa varsta de 6 saptamani, se administreaza oral. Nu stiu cum se numeste, dar poti intreba medicul de familie sau farmacistul.

dorin68

acum 15 ani

vacinul se poate face in 2 doze sau trei numai ca nu stiu daca in rominia exista amindoua tipurile de rotavirus.aici in spania unul se numeste rotatix 2 doze si rotatek sunt 3 doze.

nicu

acum 13 ani

se poate vacina un copil de 6 ani impotriva acestui virus