Vaccinul antirabic, gratuit sau se plateste?

Vaccinuri si vaccinari

Postata de edward_w92 cu 10 ani in urma.

Am si eu o intrebare legata de vaccinarea antirabica.
Aseara fiind cu prietenii cu bicicletele, plecati pentru a escalada coclaurii, am fost muscat de un caine de pe drum dar fara a da semne de agresiune la prima vedere. Am plecat dupa o ora jumatate in oras la spital si m-am adresat la UPU la spital.
Mi s-a cerut buletinul, completat fisa medicala, trecut la pansat rana(superficiala, fiind totusi iute de picior) si mi s-a administrat vaccinul antitetanos apoi bilet de trimitere la Contagioase pentru antirabic. Am primit prima doza de antirabic, urmeaza celelalte 4 doze la intervalele specificate in biletul de trimitere. Am o nelamurire, cine achita aceste vaccinuri antirabic/antitetanos? Eu sunt student, teoretic sunt asigurat, practic se pare ca trebuie sa efectuezi o intreaga tevatura cu 15 hartii de la 30 de institutii, bla bla bla, va dati seama ca de asta nu am eu timp? In cazul meu sa ma astept la a achita vreun leu pentru vaccinare? Peste tot am inteles ca e gratuit, nu mi s-a cerut achitarea niciunui leu la prezentarea la spital pentru vaccinare, ma gandesc ca daca era necesar, imi cereau bani, nu? Singura nelamurire, cei asigurati nu platesc nimic, dar cei neasigurati?

Raspunsuri (2)

Adrian

acum 8 ani

Vaccinul antirabic se face in regim de urgenta si este gratuit. Din pacate nu in toate orasele exista sectie de antirabic

MembruMobileApp1483562198

acum 7 ani

La urgenta prima doza de vaccin este gratuita urmatoarele patru sunt contracost daca esti neasigurat. Te costa in jur de 80 lei doza. Doamne Ajuta!