vaccinarea

Vaccinuri si vaccinari

Postata de LAURA59118310 cu 15 ani in urma.

Buna ziua! Copilul meu are 2ani si 4 luni vreau il vaccinez pentru varicela, este adevarat ca dupa asta trebuie sa repet vaccina, daca da de cate ori. Va multumesc

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Intradevar protectia oferita de acest vaccin nu este de lunga durata. Din cate stiu se fac 2 doze.Vaccinul este eficient si are efect atat timp cat persista anticorpii impotriva virusului varicelo-zosterian.
Numai bine

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Vaccinul impotriva varicelei sau varsatului de vant previne boala in 70 pana la 90% dintre cazuri. Vaccinul se administreaza dupa varsta de 1 an, la copii care nu au facut varicela insa acest vaccin nu protejeaza toata viata.
Poti afla mai multe intrand pe //sfatulmedicului.ro/articole/Alergologie-Imunologie/Vaccinarea_antivaricela__vaccinare_neinclusa_in_programul_national_de_imunizari__165.html
Sanatate maxima!

Dorina6899908

acum 15 ani

As avea o mica intrebare.....nu aveti medic pediatru??????Cred ca este cel mai in masura, in legatura cu schema de vaccinare pt. aceasta varsta .Stiu ca, vaccinul impotriva varicelei este in ziua de azi obligatoriu, medicul pediatru le spune mamelor cand trebuie sa vina pt. vaccin. Sau aveti mai multa incredre in ce spun forumistii???eu nu as lasa sanatatea copilului meu ,in baza parerilor altora. Am scris acest mesaj deoarece, am mai vazut zilele acestea o astfel de intrebare. Daca pt. noi putem sa hotaram singuri, ca suntem maturi....pt. copii nu avem voie sa actionam decat sub indrumarea medicului. Daca am suparat pe cineva ,imi cer scuze.