Vaccinarea antigripala

Vaccinuri si vaccinari

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

va rog pentru un copil in varsta de 6 ani se vaccin antigripal recomandati?
exista si altceva,administrat pe cale bucala
pentru a scapa de "intepatura"

va multumesc

Raspunsuri (5)

Mihail-Marius

acum 15 ani

De ce trebuie neaparat sa apelezi la vaccin injectabil cand il poti imuniza foarte bine cu altceva gen LUIVAC sau BRONCHO VAXOM sau RIBOMUNYL care sunt imunomodulatoare specifice copiilor.Sunt foarte multe tulpini de gripa care nu pot fi cuprinse in totalitate intr-un vaccin.Asta e parearea mea.Sanatate copilutului tau.

Dorina6899908

acum 15 ani

Au un ac atat de fin...iar intepatura este mai mica decat cea a unui tantar. la 6 ani nu ar trebui sa-i fie frica ,va merge la scoala si acolo are de facut o serie de vaccinuri...Nepotica mea a facut vaccinul antigripal,la sfarsitul lunii septembrie si are doar 2 ani 8 luni. A spus ca nu a durut. Copiii trebuie sa fie educati sa nu le fie frica de doctor sau injectii.

simona312112347

acum 15 ani

Diferenta dintre cel doua recomandari ar fi ca vaccinul injectabil contine in principiu tulpini de virusi inactivi care s-au manifestat in perioada respectiva (sau altii care s-ar putea manifesta) - toamna, de obicei - si se face dintr-o singura intepatura. Iar in celalat caz vaccinul pe cale orala, contine diverse tulpini - (cele mai des intalnite) si se administreaza pe perioada a doua saptamani - in medie.

Gheorghe

acum 14 ani

Persoanele care au boli autoimune pot face vaccin antigripal SI AH1N1?

Georgica Balan

acum 10 ani

buna seara,am mers la un medic pediatru in Bucuresti pentru a-mi spune ce sa fac cu ingerasul meu k tot imi face rosu-n gat foarte des,nu stiam ce sa ma mai fac pana am ajuns acolo si mi s-a recomandat Lantigen B.sa-i dau 7picaturi dim si 7seara timp de 1luna,dupa aceea facem pauza 1luna si mai luam imediat inca 1luna.eu am inceput pe 12 09 2013dupa aceea mai incepem pe 01 03, voi ce spuneti?si nu stiu cum sa fac in timpul tratamentului cu el,am inteles k trebiue tinut sub limba,il tine cateva secunde si il inghite iar apoi cere apa,fac bine k ii dau?sau trebuie tinut cateva minute bune fara sa manace sau sa bea ceva?multumesc COPILASUL ARE 4 ani si 7 luni