Vaccinare "obligatorie"

Vaccinuri si vaccinari

Postata de olgutuca cu 14 ani in urma.

Daca vaccinarea copiilor nu este obligatorie prin lege, de ce avizul privind aceste vaccinari este obligatoriu la inscrierea copilului in sistemul de invatamint?!

Raspunsuri (3)

elena

acum 14 ani

Din cate stiu nu sunt obligatorii vaccinarile pt hepatite B si C, precum si vaccinarile fetitelor impotriva cancerului de col uterin. Vaccinarile care se fac in copilarie cred ca sunt obligatorii( nu sunt sigura). Multe boli, care altadata creau probleme, au disparut datorita vaccinarilor. Ma refer, de ex, la poliomelita.

Adrienne

acum 14 ani

In Romania, imunizarea individuala a copilului, prin vaccinare, este obligatorie. De la nastere si pana la varsta de 14 ani se fac cam ,aproximativ 17 vaccinuri, unele dintre ele se repeta, de-a lungul vietii. Mai sunt o serie de vaccinuri suplimentare care sunt doar recomandate.

cristina

acum 14 ani

eu nu-mi vaccinez copilul de h1 a1 si nici de col uterin,eu comunic cu el in vederea stabiliri cind isi va incepe viata sexuala; sint niste idioti sa afirme ca copilul meu isi incepe viata sexuala in clasa a 4 a niste nenorociti si in primul rind elena intereseaza-te pt ca sint niste organizatii care te pot sfatui in ce priveste inscrierea copilului la sc cum sa faci si asta e un abuz daca t-i sa cerut important sa te informezi