Vaccinare impotriva racelii

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Dan198 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Lucrez intr-un hypermarket si as dori sa stiu daca este necesar sa ma vaccinez impotriva racelii si daca acest vaccin trebuie repetat anual, asa cum am auzit. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Iuli

acum 12 ani

Cred ca va referiti la vaccinul antigripal, nu exista vaccin impotriva racelii :) este alegerea dvs daca il faceti, dar venind in contact cu multa lume, ar fi indicat. Vaccinarea se efectueaza in toamna in fiecare an.

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Puteti face vaccinul antigripal care imunizeaza impotriva virusurilor gripale, antipnmeumococic care ofera protectie impotriva pneumoniei pneumococice sau puteti lua un imunostimulator cum ar fi Ribomunyl care protejeaza impotriva mai multor germeni care pot da infectii respiratorii. Cred ca pt. o persoana tanara care nu are boli cronice, dar vine in contact cu multe persoane a 3-a varianta e cea mai buna. Se pot face si toate 3 , dar cred ca nu prea e justificat.

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

P.S. da, oricare dintre acestea trebuie repetat in fiecare an.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului