Vaccinare cu Dultavax

Vaccinuri si vaccinari

Postata de zoldhugo cu 12 ani in urma.

Buna dimineata,

Am facut vaccinare cu Dultavax (tetanus, difterie), si mediul zicea ca in timp de 21 de zile nu pot sa iau alt vaccin. Numai ca pt o calatorie imi trebuie si Typherix (febra tifoida) insa 21 de zile insemna ziua in care deja plec, si Typherix ar trebui dat macar o saptamana inainte de plecare.
Este indicat chiar sa astept 21 de zile?

multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Acest vaccin poate fi administrat cu alte vaccinuri în două locuri de injectare diferite, conform indicatiilor de pe prospect (cititi cu atentie prospectul).

zoldhugo

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns, totusi intrebarea mea era daca se poate da alt vaccin inainte sa se termine acele 21 de zile (locul de injectare poate sa fie diferita) sau nu, pentru a evitaeventuale probleme legat de suprapunerea acestor vaccinuri?

petre valeriu

acum 10 ani

Cat timp este eficienta vaccinarea cu DULTAVAX?