vaccinare BCG

Vaccinuri si vaccinari

Postata de STeona cu 14 ani in urma.

buna,daca nu s-a format cicatricea in urma vaccinarii BCG este posibil sa aiba anticorpi? mentionez ca vaccinarea a fost facuta cand fetitele aveau 2450g si respectiv 2400g.

Raspunsuri (1)

Dana

acum 14 ani

Da, este posibil.
Vaccinarea se poate repeta totusi intre 5-10 luni varsta a copilului fara testare PPD-Mantoux test, sau dupa varsta de 11 luni , daca testare PPD, care trebuie sa preceada obligatoriu vaccinarea BCG dupa 11 luni varsta, este negativa.