vaccin schimbat la 6 luni

Vaccinuri si vaccinari

Postata de LENUTA14120538 cu 15 ani in urma.

Buna ziua. Am facut fetitei vaccin cu infanrix hexa la 2 luni, infanrix penta la 4 luni si acum, la 6 luni mi-a spus ca nu mai poate sa faca rost de vaccinul de 6 luni si pot inlocui cu Tetraxim si hepavax-Gene, pentru ca singura diferenta intre ele este aceea ca acesta subventionat de stat nu are anti hemophilus. Se poate schimba vaccinul infanrix hexa cu tetraxim la 6 luni? Pot exista efecte adverse?
VA multumesc.

Raspunsuri (5)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Eu stiu ca toate vaccinurile pot determina unele reactii neplacute imediat dupa imunizare, cum ar fi febra, inrosirea sau inflamarea locului unde s-a facut injectia, o usoara stare de agitatie, lipsa poftei de mancare sau modificarea scaunelor (moi).
De asemenea, unii copii pot dezvolta o reactie alergica imediat dupa imunizare, sub forma unei eruptii sau urticarii care se poate intinde pe tot corpul sau doar pe o parte. Foarte rar, se poate intampla sa se dezvolte reactii adverse severe la cateva minute de la imunizare, care pot da nastere la dificultati respiratorii sau chiar la colaps, specifice socului anafilactic. Dar pentru linistea ta, ar trebui intrebat medicul pediatru. Sanatate

Tudorel9

acum 14 ani

Buna!
Avem si noi o intrebare in legatura cu vaccinurile pentru copii. Am facut la 2, 4 si 6 luni fetitei mele Bianca, vaccinul cumparat Infanrix si acum trebuie sa il facem pe cel de un an de zile. Dr ne-a spus sa nu ii mai cumparam niciun vaccin pentru ca au primit gratuit Vaccinul Tetraxim care este facut de firma Pasteur si ar fi la fel de bun. Intrebarea mea este: putem sa facem Tetraximul sau sa mergem in continuare pe unul cumparat cum ar fi Pentaximul, ca ar fi mai bun, mai complex, plus ca nu da reactii adverse? Multumim si asteptam raspunsurile voastre, ca noi nu ne prea pricepem in acest domeniu.

Alina

acum 10 ani

Doctorita de familie spune ca va trebui sa platim vaccinul de la 6 luni pt ca nu mai e gratis, dar pe net nu gasesc nici o stire despre asta, stie cineva ceva?

ioana

acum 10 ani

exact in aceeasi situatie suntem si noi, ne-a spus ca trebuie sa platim 3 milioane lei vechi, fara sa-i putem recupera, si nici eu nu vad nici o stire in sensul asta.

Alina

acum 10 ani

Revin cu detalii: vaccinul NU trebuie cumparat, decat daca vreti sa aiba aceeasi tulpina cu cel de 2 sau de 4 luni, nu mai stiu despre care era vorba sau daca vreti sa-l faceti fix la 6 luni, chiar daca nu afecteaza bebele daca-l faceti mai tarziu. Ideea era ca s-au oprit vaccinarile pentru ca producatorul care face vaccinul pt 4 luni a scos pe piata si pentru 6 luni si trebuia sa intre in licitatie cu cealalta companie. Nimeni insa nu a precizat ca vaccinarile se vor relua imediat dupa licitatie si astfel unii medici au profitat de ocazie sa mai castige un ban in plus....
Vaccinurile au ajuns in tara, vor fi distribuite pentru fiecare copil, trebuie doar putina rabdare, noi l-am facut deja saptamana asta (dupa 32 ore bb a facut febra 39,6.... in conditiile in care la primele vaccinari n-a manifestat nici o reactie adversa).