VACCIN RRO SI PRIORIX TERTA

Vaccinuri si vaccinari

Postata de mihaela.farcasanu cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA
Baietelul meu a facut in august 2009 vaccinul priorix terta, in germania, acum ,in iunie 2011 a facut la socoala, in cls 1, vaccin RRO.
Mentionez ca nu am fost anuntati despre acest vaccin , pur si simplu a venit de la scoala si a zis ca le-a facuc vaccin
Ce complicatii pot aparea?
Poate vaccinarea, la distanta de 2 ani, a aceluiasi vaccin periclita sanatatea copilului?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu se intampla absolut nimic. Ne se cunosc reactii reactii la distanta .
Se intampla asemenea situatii atunci cand din nefericire nu exista " comunicare " intre familie - medic - scoala. Pe viitor este bine sa aveti o copie a fisei de vaccinari a copilului,oridecateori schimbati domiciliul dintr-o localitate in alta , dintr- o scoala in alta, dintr-o tara in alta .

Medic Epuran

acum 12 ani

Vaccinul ROR este inclus în schema naţională de imunizări şi se administrează obligatoriu la copii de clasa I. Faptul că la un interval de 2 ani i s-a administrat copilului d-vs o nouă doză de vaccin ROR, nu va avea nici un efect negativ şi nu vor apărea efecte adverse (reacţii adverse pot apărea după şi datorită administrării vaccinului şi nu datorită intervalului de aprox. 2 ani între doze)

lory

acum 12 ani

dar daca diferenta e de 6 luni? intre vacinuri