vaccin pneumo 23

Vaccinuri si vaccinari

Postata de veronica10498713 cu 14 ani in urma.

Baiatul meu in varsta de 14 ani a fost operat de splina in urma cu sapte luni.Pentru ca luna trecuta a racit , am mers cu el la medicul pediatru si acolo ni s-a spus ca dupa terminarea antibioticului, cand nu va mai fi racit ar fi bine sa faca vaccinul pneumo 23. Stiu ca lipsa splinei determina o imunitate mai scazuta a organismului. Va rog sa-mi spuneti daca este bine sa faca acest vaccin, sau daca, o sa aiba efecte adverse asupra organismului.

Raspunsuri (1)

anqa

acum 14 ani

Este foarte bine sa faca vaccinul doamna!Chiar foarte,foarte indicat.Vorbesc din proprie experienta.Copilului meu i-a fost indicat vaccinul stafilococic iar un alt medic a spus sa nu-l facem si acum ne chinuim ingrozitor cu un stafilococ foarte rezistent la antibiotice!Binele pe care i-l face copilului este incomparabil cu posibilele efecte adverse desi nu cred ca exista in acest caz.Mai ales in cazul lui cand are imunitatea scazuta trebuie sa faceti absolut tot ce se poate pentru a preveni imbolnavirile.Daca nu se gaseste in farmacii sunati la Cantacuzino in Bucuresti.Multa sanatate va doresc!