vaccin pentru alergie

Vaccinuri si vaccinari

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

M-a muscat o albina, am facut alergie (ameteala, voma, indigestie, umflarea fetei, respiratie greoaie). Am ajung la spital, unde am fost tratata. Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac, pentru a fi pregatita in cazul in care patesc acelasi lucru, pentru ca albine sunt peste tot?

Tin sa precizez ca am alergie la mediu, am facut teste de alergologie in urma cu vreo 5 ani (vopsea, fum esapament, acetona, praf etc). Totul se manifesta ca o laringita (usturime in gat, ma ustura limba, saliva in cantitate redusa, chiar pierderea vocii.)

Am consultat Dr. ORL si un Dr. alergolog si am facut o perioada tratament cu Claritin si Bronhovaxom. De curand am sesizat ca am aceleasi simptome la nuci si alune. Este posibil sa am alergie si la acestea?

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Pentru alergia la albina/viespe trebuie sa aveti o trusa de prim ajutor mereu la indemana si sa fiti instruita ce masuri de evitare si de prim ajutor sa urmati pentru a evita si a trata intepatura de albine. Se poate efectua si o desensibilizare dar numai dupa ce veti fi investigata complet din punct vedere alergologic si medical.

Referitor la testele alergologice efectuate sunt curioasa unde l-ati efectuat. Nu exista teste standardizate, recunoscute stiintific pentru a testa alergia la vopsea, fum de esapament, acetona... poate doar pentru praful de casa. Puteti sa aveti simptome la expunerea la diversi factori de mediu, dar teste.... alergologice pentru ce v-am spus nu exista.