vaccin homeopat antigripal

Vaccinuri si vaccinari

Postata de roxaghe cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am o fetita de 6 ani, merge la gradinita de la 2 ani si jumatate, nu este foarte bolnavicioasa, are in medie 5-6 episoade de viroze pe sezon rece, anul trecut a luat de 2 ori antibiotic.
A fost vaccinata antigripal in fiecare an, dar anul acesta medicul mi-a spus ca nu ar mai fi necesar.
As vrea sa stiu daca ar trebui totusi sa o vaccinez si daca imi puteti da cateva informatii referitoare la vaccinul antigripal homeopat, ca si alternativa la vaccinarea antigripala clasica prin injectare.
Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 12 ani

Vaccinarea antigripală se impune în fiecare an (în special persoanelor vârstnice, persoanelor cu deficite imune, cu sistem imunitar slabit, cu forme severe de anemie şi copiilor, mai ales celor din colectivităţi) deoarece vaccinul antigripal conţine particule virale atenuate sau inactivate care provin din tulpini virale identificate în sezonul respectiv. Referitor la vaccinul gripal homeopatic, acesta are avantajul că este usor de administrat (se administrează oral) şi nu alergizează (deoarece nu conţine ovalbumina, o componentă a vaccinurilor injectabile care este alergizantă)

Ioneladaria

acum 12 ani

Ne puteti recomanda un vaccin antigripal homeopat?

Medic Epuran

acum 12 ani

Aş recomanda Oscillococcinum

Ioneladaria

acum 12 ani

Multumesc,

I-am mai administrat oscilococcinum si o sa ii mai administrez in continuare.