vaccin hepatita b

Vaccinuri si vaccinari

Postata de deedee05 cu 13 ani in urma.

acum o luna, la niste analize de rutina, prietenul meu a descoperit ca are hepatita b cronica. suntem impreuna de 10 luni, timp in care am avut contacte sexuale neprotejate. eu am facut analizele si desi antigenul hbs este negativ, am inteles ca nu pot fi sigura de rezultat deoarece perioada de incubatie a virusului este mare. este periculos sa fac acum vaccinul engerix, sa astept sa mai treaca o perioada si sa repet analizele?exista efecte adverse ale vaccinului?.multumesc.

Raspunsuri (1)

Nykis

acum 9 ani

Cred ca cel mai corect ar fii sa mai aștepti o perioada si apoi sa-ți repeti toate analizele in privința virusului B