vaccin antitetanic

Vaccinuri si vaccinari

Postata de andreas-n cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

La cat timp dupa incident/accident(intepatura in cui,etc) se poate administra vaccinul antitetanic?Acum aproape 3 zile m-am intepat intr-un cui,rana superficiala,am dezinfectat locul,am pansat.A doua zi am fost la medicul de familie ,a vazul ``rana`` curata, aproape invizibila si mi-a zis ca nu ar fi nevoie de vaccin.Uneori am impresia ca simt mici furnicaturi in picior(poate doar impresia,de frica).Nu s-a infectat locul,arata ca o intepatura de ac. Se mai poate face vaccinul?Sa iau antibiotice?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Recomandarea este sa efectuati vaccinul cat mai repede de la incident.

tymon26

acum 7 ani

Pai întrebare lui era dacă mai poate sa faca cum am inteles eu după 2 zile...