Vaccin antirabic

Vaccinuri si vaccinari

Postata de dinutz cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am fost muscata de un caine acum 3 zile (caine necunoscut, maidanez). Mentionez ca pielea nu a intrat in contact cu coltii cainelui, m-a muscat prin pantalon dar a reusit sa ma zgarie. Rana arata bne, nu este rosie sau umflata, este doar vanata. Trebuie sa ma prezint oricum la un medic si sa imi fac vaccinul antirabic? Multumesc antcipat!

Raspunsuri (7)

Lucian

acum 11 ani

Du-te la medic imediat, mai bine safe decat sorry. Nu stiu daca esti in pericol de rabie dar mai mult ca sigur trebuie sa faci antitetanos.

dinutz

acum 11 ani

Multumesc.....am fost la spital si am primit dozele de antitetanos si antirabic!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa primiti vaccinul antirabic.

dinutz

acum 11 ani

Am fost la spital si am facut antitetanos+antirabic. Multumesc!

sandra

acum 10 ani

Pisica mea,m.a zgariat cu coltii, nu mi.a curs sange,nu e o zgarietura adanca.Pisica o tin afara.Este vreun risc sa.mi fi transmis vreo boala?

Popescu Marius

acum 9 ani

Nu pot sa-mi imaginez care ar mai fi logica de ce platesc pentru asigurarile de sanatate daca de 5 (cinci !) zile nu gasesc vaccin antirabic. Tot sun la sectia de contagioase din Rm. Vlacea si n-au primit inca raspunsul ca au acel mult cautat vaccin antirabic. Plaga mea muscata a intrat in contact cu saliva "animalului agresor" si mi s-a facut doar antitetanos, iar in rest... pauza ! Ma gandesc sa dau in judecata Ministerul Sanatatii ! Procedez corect ?

corneliu c.

acum 8 ani

Nu stiu daca Mai apuci. Daca faci rabie xu siguranta ca nu. EU zic Sa cauti rapid antirabic la cabinets veterinare in zona . Nu Sta! Supravegheaza animalil agresor, daca nu moare in 2 saptamani, nici tu nu Ai vreo problema.