vaccin anti '' meningita 9 si 11 luni ?

Vaccinuri si vaccinari Meningita fungica Meningita meningococica

Postata de elena_timi cu 12 ani in urma.

Fetita mea a fost vaccinata la varsta de 2 si 6 luni cu vaccinul Infanrix hexa si la 4 luni cu Infanrix penta, urmand ca la 1 an sa primeasca ultima doza de Infanrix penta, insa, zilele trecute cand am fost cu ea la control si pt vaccinul de 6 luni, pediatra ne''''a anuntat ca la 9 si 11 luni o sa trebuiasca sa o vaccinam din nou, acum anti '''' meningita . Va rog sa imi spuneti daca sunt normale cele 2 vaccinuri anti''''meningita (tinand cont ca Infanrix penta contine asa ceva), sau pediatra fiicei mele abuzeaza de noi?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

O schemă de vaccinare indică (cum bine aţi spus şi d-vs) administrarea vaccinului Infanrix la vârsta de 2, 4, 6 luni şi un an (vaccin care protejează şi împotriva meningitei produsă de Haemophilus influenzae tip B). Acest vaccin nu protejează însă copiii şi împotriva meningitelor produse de alte microorganisme (probabil că la acest lucru s-a referit medicul pediatru când a indicat vaccinarea (opţională) anti meningită la 9 respectiv 11 luni

elena_timi

acum 12 ani

Multumesc pt raspuns, insa as vrea sa va mai intreb daca credeti ca este necesara vaccinarea antimeningita la 9 si 11 luni?

Medic Epuran

acum 12 ani

Aşa cum am spus nu este neapărat necesară vaccinarea împotriva meningitelor produse de alte microorganisme (altele decât Haemophilus influenzae tip B). Se poate face opţional.