Vaccin / Alcool

Vaccinuri si vaccinari Profilaxia febrei tifoide

Postata de misterb cu 13 ani in urma.

Am facut de curand vaccinarea impotriva febrei tifoide, febrei galbene si antitetanos, poliomelita si difterie. # injectii nu mai retin exact denumirea lor exacta.

Intrebarea este : poate influenta bautul unui pahar de vin , bere ( alcool deci) eficienta vaccinului. Exista o perioada dupa vaccinare in care este interzisa consumarea unei bauturi alcoolice?
Din cate stiu eu nu, nici medicul specialist la care am fost nu a spus nimic ,dar nici eu nu am intrebat ( desi ca intrebi sau nu mi s epare de datoria medicului sa specifice tot ce este legat de acel vaccin). Astept raspunsuri. Multumesc!

Raspunsuri (2)

eu

acum 13 ani

Medicul care ne face vaccinul nu ne avertizeaza nici macar de pericolele, bolile si efectele secundare care pot fi induse de vaccin si care sunt descrise pe hartia insotitoare, hartie pe care nu i-o arata deloc pacientului. Asta ar fi de fapt prima datorie a medicului. De alte datorii mai marunte ce sa mai vorbim...

acum 8 ani

Pana la urma care este raspunsul oficial ? Ai nu ai voie si cate zile exact de la data vaccinarii ???