vaccin 9-10ani

Vaccinuri si vaccinari

Postata de knegru cu 13 ani in urma.

va rog ziceti-mi si mie ce vaccin le face in clasa a treia mai nou in scoala,si daca este obligatoriu?va multumesc!anticipat

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Nu înţeleg ,motivul pentru care mamele copiilor nu ţin legătura cu medicul de familie sau şcolar şi cu asistenta de la dispensar în legătură cu aceste vaccinări. Acestia posedă toate evidenţele copiilor si graficul Ministerului Sănătăţii privind aceste imunizări. Deasemeni toate amânările unor cazuri etc. Noi de la distanţă nu cunoaştem situaţia vaccinărilor făcute sau nefăcute sau amânate (pe caz de boală ) a copiilo d-voastră ) Totuşi vă informăm că :
La vârsta de 9 ani se face vaccinul Antipolio ( VPOT )
Cu Sănătate, Dr. Emil Otesteanu

knegru

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns.nu era vorba neaparat ce vaccin face copilul meu..pt k e normal sa nu stiti ce vaccinuri a facut si ce nu.intrebarea a fost la general..ce vaccin se face la aceasta varsta..multumesc pentru raspuns si intelegere!

vlad fanica

acum 13 ani

vreau sa stiu din ce e compus vaccinul,ce benefici de imunitate adice copilului si cat de obligati suntem pentru a-l face,vrem sa stim detali cat mai multe in privinta,pro si cintra vaccinului.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara Vlad Fănica ,
Vaccinul VPOT care se face la 9 ani este cel pe care îl face copilul , la 2 luni , la 4 luni la 6 luni şi la 12 luni antipoliomielitic. Poliomielita fiind o boală gravă infecto-contagioasă care lasă în urmă paralizii ale diverselor regiuni ale corpului,unele ireversibile. Deci nu există alternativă ( pro sau contra ). din partea d-voastră pentru imunitatea copilului d-voastră..
Cu sănătate , Dr. Emil Otesteanu

monica

acum 13 ani

daca nu exista pro si contra te obliga intr-un cuvant.De ce ?Ca nu inteleg !

felix andrei

acum 11 ani

pentru ce este vacinus poliomielita