tbc

Vaccinuri si vaccinari

Postata de HOREA cu 11 ani in urma.

salve......am o intrebare care ma tine in dubii de 3 zile......de 5 zile in urma am aflat ca un apropiat de-al meu a fost infectat cu tbc in forma activa......a facut deja tratament 2 luni de zile si a rezultat de 3 ori negativ.....intrebarea mea este ?este posibil sa fiu infectata latent cu tbc?sau fiul meu de 3 ani?astept raspuns ,multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, este posibil. Este recomandat sa va investigati ( un prim pas este testul quantiferon sau PPD) si sa efectuati consult de pneumoftiziologie.