raceli si viroze

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Paun Raluca cu 12 ani in urma.

Daca fac vaccinul Prevenar 13 unei fetite de 3 ani si jumatate ma pot astepta la reactii adverse dupa vaccin ? Am inteles ca vaccinul Prevenar 7 este testat de cativa ani dar Prevenar 13 este aparut abia de anul trecut (2010) Ce ma sfatuiti sa fac? Se poate intampla ceva rau dupa vaccinul Prevenar 13 sau ma sfatuiti sa-l fac fara nici o problema ? Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ca oricare vaccin , si vaccinul Prevenar inainte de a fi autorizat , a fost testat si s-a constatat ca reactiile post vaccinale sunt minime sau absente. Puteti face vaccinul,urmarind fetita cateva zile .