prevenar

Vaccinuri si vaccinari

Postata de prevenar cu 12 ani in urma.

intrebarebuna seara!am facut la fetita mea de 4ani si jum.o doza de prevenar.dupa doua zile a inceput sa tuseasca si sa-i curga nasul,dar nu face febra.memtionez ca are doua sapt de cand i-am terminat antibioticul pt o faringoamigdalita.era bine inainte de vaccin si a fost consultata de catre un pediatru inainte de vaccinare.este o reactie normala la vaccinare sau avem o problema?va multumim mult!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Probabil că nu este nici o legătură între administrarea dozei de vaccin Prevenar şi apariţia ulterioară a simptomelor de tuse şi rinoree. În cazul fetiţei este probabil vorba de o viroză respiratorie sezonieră

prevenar

acum 12 ani

multumim mult!dar daca face febra,are voie sa i se faca antibiotic intramuscular sau doar intravenos?la celelalte vaccinuri obligatorii nu avea voie o luna de zile intramuscular.multumim din suflet!