muscatura caine

Vaccinuri si vaccinari

Postata de danelo cu 8 ani in urma.

Buna seara! Ma chinui de 2 3 zile sa fac un vaccin antiraic dar din nefericire pentru mine nu sunt (mai intreb la ce Dumnezeu mai platesc sanatate) in fine asta este alta mancare de peste. Asta seara s au facut 72 de ore de cand am fost muscat si nu am facut vaccinul si din ce am inteles asta este termenul limita pentru vaccinare. Rana nu pare grava arata mai degraba ca o muscatura de sarpe. Acum va rog frumos sa ma ajutati cu niste informatii:
- niste prime simptome in cazul in care cainele era turbat
- mentionez ca in momentul in care am fost muscat purtam pantaloni blugi lungi si din ce am analizat acasa nu sunt rupti sau gauriti (ce risc este ca in acest caz sa contactez vreun virus boala)
- cei de la infectioase mi au zis sa revin cu un telefon dupa o saptamana sa intreb daca au sosit vaccinurile, in acest caz ma mai ajuta vaccinul daca este facut asa tarziu?

Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , rabia se transmite prin contactul direct cu saliva animalului infectat . Simptomele rabiei sunt comportamentul agresiv si hipersalivatie insa ac***a in vedere ca pantalonul este intact riscul este minim spre inexistent de transmitere a virusului deci nu se impune vaccinarea . Alte lucruri de luat in considerare sunt zona geografica unde s-a intamplat incidentul , daca este o zona de padure in apropiere si cainele are acces spre aceasta zona , daca are stapan sau nu , daca exista vreo dovada a vaccinarii si locul de unde v-a muscat . Vaccinul se impune la o muscatura cu risc mare (animal fara stapan cu acces la animale salbatice de ex. vulpi , plaga muscata/sfasiata la nivelul pulpei degetelor ,fetei sau organelor genitale). Vaccinarea este ideal sa fie facuta cat mai repede insa o puteti face si la o saptamana de la muscatura.