Injectia im copil

Vaccinuri si vaccinari

Postata de pumukli cu 11 ani in urma.

Poti administra deodata ampicilana+gentamicina+hemisuccinat intramuscular la un copil de un anisor? Ma intereseaza daca cele trei se pot combina,daca nu exista riscul de reactii intre ele Multumesc.

Raspunsuri (2)

Claudia

acum 11 ani

Nu este recomandat sa se administreze antibiotice la copii pana la varsta de 12 ani pentru ca le scade imunitatea foarte mult... asa ca... e destul de riscant sa i se administreze si 3 tipuri odata.

pumukli

acum 11 ani

Multumesc pt raspuns
Tratamentul este indicat de medicul pediatru la externare din spital,nu sunt in masura sa contest abordarea terapeutica.
Deocamdata s-a administrat ampicila+genta in aceeasi doza,hemisuccinatul fiind injectat separat.Ma intrebam daca mergeau cele trei impreuna ca sa evitam a doua intepatura
Multumesc