helicobacter pylori

Vaccinuri si vaccinari

Postata de corneliafrumoasa cu 12 ani in urma.

exista vreun vaccin impotriva h pylori sau cum ma pot imuniza impotriva acestei bacterii care am citit ca se ia si prin sarut atunci ce sa fac sa ma izolez de teama ca iau aceasta bacterie care duce la cancer gastric stiinta nu a facut altceva decat sa induca panica in legatura cu aceasta bacterie dar un vaccin nu reuseste sa gaseasca

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din câte cunosc, nu există încă un vaccin impotriva Helicobacter pylori şi nu există posibilităţi de imunizare împotriva acestei bacterii.