Gastroenterocolita

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Paun Raluca cu 12 ani in urma.

Pot face un vaccin sau un tratament contra enterocolitei la un copil de 3 ani si jumatate care merge in colectivitate? Exista un medicament sau altceva care sa o protejeze pe fetita impotriva enterocolitei. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Enterocolita este o dereglare a functionalitati normale a tractului digestiv , dereglare care poate antrena un dezechilibru al florei intestinale ,o parte din aceasta devenind agresiva. Profilaxia acestei afectiuni consta in primul rand in asigurarea unei alimentatii echilibrate , corespunzatoare varstei , preparata in conditii igienice si fara greselialimentare , Deasemeni evitarea alimentelor vechi sau alterate . Nu se utilizeaza nici un fel de tratament medicamentos preventiv.