Cornelia?

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Cornelia cu 10 luni in urma.

Bună ziua am un băiat de 13 ani și ne-a sugerat pediatrul sa face vaccinul pt meningita mie îmi este foarte frica de vaccin mă gindesc că generația noastră nu au primit așa multe vaccinuri și suntem mai sănătoși de cît generația care se imunizează pt orice boala cunosc riscurile boli.intrebarea mea este daca dumneavoastră aveți un copil l-ați vaccina da sau nu ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua!

Este important sa intelegem ca vaccinarea este o modalitate eficienta de a preveni imbolnavirea si de a proteja copiii impotriva unor boli grave.

Decizia de a vaccina este o alegere personala si pentru a lua o decizie informata, este recomandat sa luati in considerare urmatoarele aspecte:

1. Riscul de imbolnavire: Verificati prevalenta si riscul de imbolnavire in zona in care locuiti. Meningita poate fi o boala grava si pot aparea complicatii severe. Vaccinarea poate reduce sansele de imbolnavire si proteja copilul.

2. Beneficiile vaccinarii: Vaccinurile sunt concepute pentru a proteja impotriva bolilor sau pentru a reduce simptomele acestora. Studiile arata ca vaccinurile sunt sigure si eficiente in prevenirea infectiilor. Vaccinurile ofera protectie individuala si contribuie, de asemenea, la protejarea comunitatii prin imunizarea colectiva.

3. Eventualele reactii adverse: Toate medicamentele, inclusiv vaccinurile, pot avea reactii adverse, insa acestea sunt rare si in majoritatea cazurilor usoare. Este important sa discutati cu medicul dvs. pentru a obtine mai multe informatii referitoare la reactiile adverse ale vaccinului impotriva meningitei si sa evaluati riscurile si beneficiile.

4. Consultati medicul: Medicul dumneavoastra este cel mai in masura sa raspunda intrebarilor si ingrijorarilor dvs.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Meningita-si-alte-infectii-ale-sistemului-nervos/meningita-cauze-simptome-tratament_317