Bacil Calmette-Guerin

Vaccinuri si vaccinari

Postata de hanion cu 13 ani in urma.

la 22-23 deani se mai pote face acsest vaccsin BCG

Raspunsuri (3)

ina

acum 13 ani

Vaccinul Antituberculoza se face in primele zile de viata si apoi al doilea rapel la 13 ani. Nu l-ai facut in copilarie?
Discuta cu medicul de familie care are fisa ta si vezi daca a fost facut si care sunt sansele sa il mai faci la aceasta varsta

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Hanion , Bună ziua ,
Vaccinul BCG ( antituberculos se face la naştere în maternitate , apoi la vârsta de 13 ani . Nu se poate să nu-l fi făcut , verifică la medicul pediatru care te- a avut în supraveghere ca şi copil şi prezintă-te la dispensarul anti tbc din localitate sau din centrul urban cel mai apropiat . Nu neglija , problema are rezolvare . Dr. Emil Oteşteanu

Bogdan

acum 11 ani

Pe schema noua de vaccinare nu se mai face BCG la 13 ani sau 14 ani, doar la nastere