Antirabic

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Lorena2139799 cu 13 ani in urma.

Mi s-a prescris o schema de vaccinare antirabic de 5 doze, nestiind daca pot supraveghea cainele maidanez timp de 10 zile sau il pot duce la veterinar. Am facut prima doza, dar ulterior am reusit sa duc cainele la veterinar astfel incat am intrerupt vaccinarea.
Cand mi s-a facut prima doza mi s-a spus ca pe timpul tratamentului este interzis consumul de alcool, cafea, cacao, cola, ciocolata si expunerea prelungita la soare.
As dori sa stiu cat timp este valabila aceasta interdictie. Facand doar prima doza din schema de 5, cand este sigur sa consum cele de mai sus?

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

desi nu sunt de specialitate, cam 7-10 zile ar trebui sa fie suficiente. sa nu uitati sa duceti adeverinta ca este sanatos cainele care v-a muscat

va urez o seara buna