antirabic

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Lorena2139799 cu 13 ani in urma.

Mi s-a prescris o schema de 5 vaccinari, am facut-o pe prima dar am reusit sa duc cainele la veterinar si astfel sa constat ca pot intrerupe vaccinarea( cainele fiind sanatos).
As vrea sa stiu cat timp de la ultima ( si singura vaccinare) trebuie mentinuta interdictia cafea, alcool, ciocolata, expunere excesiva la soare? Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Intr-o asemenea situatie , cu moderatie si nu in exces , nu sunt interdictii .

alessialora2139799

acum 13 ani

Dar nu exista o perioada standard?Am auzit o groaza de opinii, ca de fapt poti consuma cu moderatie chiar si in timpul tratamentului, altii spun ca deloc, si nici 2 luni dupa vaccin. La Bals mi-au zis ca nu am voie cele de mai sus, pe perioada tratamentului, dar eu nu am facut decat prima din cele 5 doze.
Vreau sa stiu daca e un termen standard, ca sa fiu eu sigura:)
Daca intr-o zi beau 1 cafea si mananc si ciocolata(ori ceva care contine cacao) e considerat exces?

cata

acum 11 ani

astea cu restrictiile is un fel praf in ochi... incepe moderat si vezi cum te simti. si daca e ok n''ai nevoie de un doctor sa''ti zica virgula cand si cat si de cand si pana cand poti consuma