pt dona sange daca m-am vaccinat?

Vaccinarea si profilaxia

Postata de BucurHoria cu 5 luni in urma.

Daca m-am vaccinat saptamana trecuta de febra galbena pot dona sange saptamana aceasta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In general, atunci cand este vorba despre donarea de sange dupa vaccinare, exista anumite perioade de asteptare si restrictii, care variaza in functie de fiecare vaccin. In cazul vaccinului impotriva febrei galbene, exista o perioada obligatorie de asteptare de 28 de zile inainte de a putea dona sange. Prin urmare, daca te-ai vaccinat in urma cu o saptamana, ar trebui sa astepti inca 3 saptamani inainte de a putea dona sange. Este important sa respecti aceasta perioada de asteptare pentru a asigura siguranta reciproca a donatorului si a receptorului de sange. Recomandam sa consulti intotdeauna un medic sau un centru de donare a sangelui pentru informatii precise si actualizate in acest sens.

Mai multe informatii despre conditiile de donare a sangelui puteti citi in articolul urmator: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-trebuie-sa-stiti-inainte-de-a-dona-sange_19292