Cum pot scapa de uscaciune vaginala?

Uscaciune vaginala

Postata de AlexandraB cu 5 luni in urma.

Buna ziua. De ceva timp,dupa finalizarea unui tratament impotriva candidozei,ma confrunt cu aceasta problema. Dupa fiecare contact sexual,vaginul meu arata asa,iar cand urinez ma ustura foarte tare. Este foarte uscat. Care credeti ca ar fi cauza si un posibil remediu. Am fost sa ma prezint unui doctor insa eram la menstruatie,iar programarea urmatoare este peste o luna.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Uscaciunea vaginala poate avea mai multe cauze, printre care:

1. Schimbarea nivelului de hormoni in perioada post-tratament - tratamentul impotriva candidozei poate afecta echilibrul hormonal al organismului, ceea ce poate duce la uscaciune vaginala. In general, aceasta se normalizeaza in scurt timp.

2. Infectie urinara - usturimea la urinare poate indica o infectie urinara, care poate fi insotita de senzatia de uscaciune.

3. Reactie la produsele de igiena intima - unele produse de igiena intima, cum ar fi sapunurile parfumate sau gelurile de dus, pot irita vaginul si pot duce la uscaciune si disconfort.

4. Stresul si anxietatea - factorii psihologici, cum ar fi stresul si anxietatea, pot influenta productia naturala de lubrifiant vaginal.

Pentru a rezolva aceasta problema, poti sa incerci urmatoarele:

1. Hidrateaza-te adecvat. Bea suficiente lichide pentru a asigura o hidratare corespunzatoare a corpului.

2. Evita utilizarea produselor de igiena intima parfumate sau iritante.

3. Utilizeaza un lubrifiant pe baza de apa in timpul actului sexual pentru a ajuta la lubrifiere.

4. Nu uita sa urinezi inainte si dupa actul sexual pentru a preveni infectiile urinare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/uscaciunea-vaginala-cauze-si-tratament_9653