Cum pot scapa de urinari dese?

Urinare excesiva

Postata de Utilizator11709055164 cu 2 luni in urma.

Am probleme in sensul ca urinez des si cand imi vine nu ma pot tine prea mult, devine o urgenta! Daca beau un pahar cu apa in max 30 de minute imi vine sa urinez! Am fost la 3 doctori urologi am facut 3 ecografii mi s-a zis ca nu am nimic, dar am!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Urinarile dese sunt adesea cauzate de numeroase probleme de sanatate care includ infectiile urinare, diabetul sau prostatita (la barbati). Daca ati fost deja la medici urologi care au confirmat ca nu aveti o problema la acest nivel, atunci s-ar putea sa fie o problema intr-adevar diferita.

In primul rand, ar trebui sa incercati sa va hidrateati corespunzator, dar nu in exces. Multe persoane consuma o cantitate exagerata de lichide in cursul unei zile. Desigur, hidratarea este esentiala, dar trebuie facuta in mod echilibrat.

Reglarea alimentatiei ar putea, de asemenea, sa ajute. Evitati alimentele si bauturile care sunt diuretice, precum cafeaua, alcoolul, bauturile acidulate sau alimente picante.

Totodata, este indicat sa invati sa va controlati vezica urinara. Exista exercitii pe care le puteti face pentru a intari muschii pelvieni, precum exercitiile Kegel, care implica contractarea si relaxarea repetata a muschilor pelvieni.

Daca simptomele persista, este recomandat sa consulti un specialist care poate investiga alte cauze ale simptomatologiei dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/principalele-cauze-ale-urinarilor-frecvente_17334
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectia-urinara-simptome-tratament-si-metode-de-prevenire_20392