Bună ziua am probleme cu urina tul merg des la baie ce pot sa fac am 52 de ani și vreau un sfat va ?

Urinare excesiva

Postata de Utilizator11705803115 cu 2 luni in urma.

Urinatul des

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Frecventa urinarii crescute poate fi cauzata de o varietate de afectiuni, inclusiv infectii ale tractului urinar, diabet zaharat, probleme ale prostatei (la barbati), afectiuni legate de vezica urinara sau chiar anxietate.

In primul rand, este important sa va hidratati bine.
Beti multa apa fara a exagera.
Reduceti consumul de bauturi care pot irita vezica urinara, cum ar fi cafeaua, ceaiul si alcoolul.
Incercati sa evitati alimentele picante, citrice si dulciuri, deoarece acestea pot, de asemenea, irita vezica.

Daca simptomele persista, s-ar putea sa fie nevoie de un consult medical pentru a determina cauza exacta.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/posibilele-cauze-ale-urinarilor-frecvente_16377

Va dorim multa sanatate!