Cum pot scăpa de dureri in zona intima ?

Urinare dureroasa

Postata de Dragomir... cu 9 luni in urma.

Bună ziua!
Mă confrunt de câteva lunii bune cu o insuficiență in ceea ce privește urinarea. Atunci când simt că trebuie să merg la baie sa mă urinez, exista o durerea de nedespărțit însoțită de mâncărimi in zona penisului. Am luat niste pastile pentru a ,,trata,, cauza asta dar nu și-au făcut deloc ,, efectul,, din contra că au apărut și alte dureri din partea de jos a penisului de parca a-și avea niște vene încrucișate... exista dureri chiar și la atingerea zonei.
Am 21 de ani și mă tem foarte mult de problema asta dar nici nu am curajul de a vorbi cu un medic despre afecțiunea mea. Sper din tot sufletul să mă puteți ajuta într-un fel sau altul pentru că pe lângă durerii e și un fapt extrem de îngrijorător.
Mulțumesc frumos,o zi bună sa aveți!❤️

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Este important sa consulti un medic pentru a primi o evaluare adecvata si un diagnostic corect. Un specialist in urologie sau un medic de familie ar fi persoanele potrivite pentru a iti oferi sfaturi si tratament adecvat.

Nu trebuie sa-ti faci griji in legatura cu discutia cu medicul. Acestia sunt profesionisti si au vazut si auzit multe probleme de sanatate, inclusiv cele legate de zona intima. Ei sunt acolo pentru a-ti oferi asistenta si ingrijire medicala, iar confidentialitatea ta va fi respectata.

Intre timp, poti incerca sa ameliorezi disconfortul prin urmatoarele masuri generale:

- Igiena adecvata: Asigura-te ca te speli cu grija zona intima, folosind un sapun bland si apa calduta. Evita sa folosesti produse parfumate sau iritante.
- Evita scurgerile urinare prelungite sau intrerupte: Urineaza complet si evita retinerea urinei.
- Hidratare adecvata: Consuma suficiente lichide pentru a mentine o hidratare corespunzatoare.
- Evita substantele iritante: Renunta la produse chimice agresive pentru a curata zona intima, cum ar fi deodorante, coborasuri de toaleta sau hartie igienica parfumata.

Este important sa consulti un medic pentru a primi un diagnostic precis si a primi tratament adecvat. Numai un medic va putea identifica cauza exacta a simptomelor tale si va putea recomanda interventia sau tratamentul potrivit.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerea-inghinala-la-barbati-cauze-si-simptome_19721