Simptome boala inflamatorie?

Ulceratii colon

Postata de Utilizator21623579014 cu 2 ani in urma.

Buna ziua,
De doua saptamani am o digestie lenta, multe eructatii, balonare, lipsa poftei de mancare. Dupa ce mananc uneori am ameteli, frisoane si respir mai greu. Am slabit cateva kilograme. La analize mi-a iesit calprotectina marita (419 ug/g). Gastroenterologul mi-a dat un medicament care imi reduce aciditatea din stomac (relitaz) si ma simt mai bine, dar tot mai am uneori aceste simptome si inca nu pot manca decat alimente usoare. Care ar putea fi cauza?

Raspunsuri (14)

utilizator100

acum un an

Bună. Te-ai vindecat? O persoana din familie prezinta aceleasi lucruri.

OliviaLg

acum un an

Buna, si eu am calprotectina mare si probleme ba cu stomacul ba ma doare burta, mi s-au dat analize de facut, mi a zis ca, calprotectina iese mare in bolile inflamatorii intestinale gen boala Crohn, sunt ff stresata

utilizator100

acum un an

Bună, la mine e problema de 400 calprotectina, la tine cat e?

OliviaLg

acum un an

Buna, este 160, adica era anul trecut, o repet anul asta, ziceai ca nu au gasit nimic la colon? Diagnosticul ti a fost pus?

Cristina

acum un an

Mie mi s-a găsit o valoare de 639 ! Mi s a recomandat colonoscopie! Problema este ca eu am și helicobacter și ma gândesc ca valoarea asta a ieșit asa mare din cauza helicobacterului! S ar putea sa fie asa? Acum fac un tratament pentru helicobacter (antibiotice) dar m am gândit ca după o săptămână să repet analiza de calprotectina în materii fecale! Un răspuns m ar liniști foarte mult! Mulțumesc

utilizator100

acum un an

Bună. Am și eu problema asta.
Am helicobacter Pylori si calprotectina 450 (analizele facute cam acum o luna)
Gastroenterologul mi-a dat Relitaz
si alt tratament pentru Helicobacter si la fel, mi s-a sugerat Colonoscopie .
Am scaun normal, ma simt foarte bine, insa pe parcursul zilei râgâi mai des.
Am terminat tratamentului, iar luna asta merg la alte analize...

Nicoleta

acum un an

Buna ziua,
Ați fost la medic? Ați repetat calprotectina? Ați făcut și Colonoscopia? Va întreb pentru ca mie mi-a ieșit o valoare de 705 la calprotectina și am programare la Gastro abia in 3-4 zile. Mulțumesc pentru eventualul răspuns!

OliviaLg

acum un an

Buna acum am vazut mesajul tau, nu am repetat calprotectina, pentru ca am in 13 oct colonoscopia si astept sa vad ce iese acolo; cum te simti la valoare de 705 a calprotectinei? Ce simptome ai? Multumesc mult!

OliviaLg

acum un an

Eu anul trecut am facut helicobacter, cred inaintea calprotectinei, dar am sa ma uit maine mai exact ca am analizele in masina, dar asa imi amintesc ca era negativ helicobacter si calprotectina a fost 160. Am sa repet calprotectina sapt viitoare, nu stiu daca influenteaza helicobacterul cresterea caprotectinei….dar oare nu ai intrebat medicul despre asta?

Laurențiu

acum un an

Ai avut simptome la helicobacter ?

OliviaLg

acum un an

Scuze nu am precizat ca am facut analiza de helicobacter, nu am avut helicobacter, deci helicobacter negativ si calprotectina mare 160, repet analizele anul acesta oricum nu ma simt bine, sunt foarte obosita dorm mult si am o stare de apatie, zilele astea m-a durut ceva pe la intestin dupa ce am fost la baie……

OliviaLg

acum un an

Revin, am facut calprotectin, valoare 334:( , m-am simtit tot rau pe la stomac burta, acum urmeaza sa merg cu analizele la medic si mai mult ca sigur o sa imi faca colonoscopie:(

utilizator100

acum un an

Bună, cum a ieșit colonoscopia la valoarea de 334 calprotectina???

Criss

acum 5 luni

Ce ai mai rezolvat, ai aflat diagnosticul?