Ulcerul Duodenal Hemoragic

Ulcer

Postata de RealTh3k cu 11 ani in urma.

Buna,ma numesc Cosmin,am 16 ani,
Sufar de ulcer gastroduodenal hemoragic,se poate sa scap definitiv de el,sau macar sa amelioreze durerea?
Imi puteti sugera un tratament medicamentos mai puternic, in aces moment iau Nexium 20 Mg si Maalox .
Si o ultima intrebare.Medicul meu mia spus ca reteta prescrisa de el trebuia sa fie compensata 100% dar nu am primit nici o compensatie.Fiind copil am platit 92 lei pentru niste pastile pe care trebuia sa le primesc gratis,de ce?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, tratarea ulcerului este posibila, prin respectarea unui regim alimentar si a tratamentului prescris, cel putin 1 luna de zile.

FILIP 2012

acum 11 ani

Am luat NEXIUM, SI ALTELE si nu ma ajuta am arsuri in continu , poate o ora sau doua pe zi, am facut radiografie si analize pt. Helicobacter pylori si am reflux gastro efagian, helicobacter pylori nu am, am hernie diatala ce medicamente sa iau sau ce fel de analize sa mai fac si unde?CL6DZ

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa tineti un regim ( pentru refluxul gastroesofagian) care consta in linii mari, in mese mici si dese, sa dormiti pe mai multe perne, sa evitati sa va culcati dupa masa ( ultima masa cu cel putin 2 ore inainte de culcare), sa evitati ciocolata, cafeaua, etc.
Daca dupa o perioada(2-3 luni) de tratament corect condus si , implicit, respectarea regimului, nu se amelioreaza simptomatologia sau aceasta devine mai pronuntata, se recurge la interventie chirurgicala ( repararea herniei hiatale).

ynna

acum 10 ani

Da,se trateaza ulcerul. tatal meu a avut ulcer duodenal cu hemoragie interna,nu a acuzat niciun fel de dureri...din cate am inteles a fost pe fond de stres. A tinut 6 saptamani regim strict cu fierturi,supe si compoturi strecurate,4-5 mese pe zi,in special fara prajeli,alcool,cafea,tigari,carne de porc,acestea sunt in special interzise...pot sa zic ca a tinut drastic regimul,nu a incalcat nimic,numai ce era permis a consumat. dupa cele 6 saptamani analiza i.a iesit exceptional,asa a zis medicul. stomac normal fara leziuni la nivelul mucoasei. i.a zis sa mai tina cateva luni asemanator,dar nu la fel de drastic,sa evite cafea,alcool,tutun,prajeli si carnea de porc,dupa care sa manance orice dar cu simtul raspunderii,nu foarte des,dar sa isi satisfaca poftele.. ca si tratament,stiu sigur ca a luat nexium,parca si maloox,nu mai stiu sigur...dar iti zic ca acum mananca orice si totul e ok. tiner egimul asa cum spune doctorul 6 saptamani sau 4,ia medicamentele,si o sa vezi ca va fi ok. simptomele difera de la caz la caz,dar eu iti zic ca o sa fie ok,doctorii stiu ce spun,nu degeaba au studiat atat,nu e usor sa fii medic...si eu ma indoiam de precizia lor in privinta diagnosticului si a tratamentului sau regimului,dar acum studenta fiind la medicina anul I am inteles ca au dreptate si cca nu trebuie puse la indoiala profesionalismul si iscusinta lor in tratarea bolnavilor. vindecare rapida si multa sanatate iti doresc!