ulcer

Ulcer

Postata de ionitza cu 13 ani in urma.

am fost diagnosticat cu ulcer bulbar Hp pozitiv si gastrita eroziva antrala si corporeala. va rog sa-mi explicati mai pe intelesul meu. este necesar regim? daca da imi puteti da un regim alimentar?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul ulcerului duodenal bulbar este necesar regim alimentar care poate conţine: lapte şi produse lactate, legume (cartofi, fasole, morcovi), fructe (banane, mere,pere), paste făinoase (în cantităţi moderate), carne fiartă. Se va evita alcoolul, tutunul, băuturile ce conţin cofeină (cafea, cola), prăjelile, păinea şi dulciurile în cantităţi mari.