ULCER DODENAL

Ulcer

Postata de Sabin_F cu 13 ani in urma.

In urma unui examen endoscopic superior am fost diagnosticat cu ulcer dodenal si hernie hiatala. De altfel rezultatul medicului gastroenterolog este : Esofag liber, Hernie hiatala axiala mica cu mucoasa congestionata, Stomac fara leziuni, bulb cu eroziuni de tip acut, HP negativ, D2 normal.
Ca si tratament iau: controloc 20mg(1-0-1) motilium 1-1-1cu 1/2 h inainte de masa si Sucralfat 1g 1-1-1 dupa masa la 1-2 ore. Din cate stiu eu mi s-a luat si biopsie din stomac.
Credeti ca ar putea fi vorba de un cancer gastric in faza de inceput?

Raspunsuri (2)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Nimic din rezultatul endoscopiei nu sugereaza ca ar fi vorba de cancer, leziunile descrise sunt benigne. Probabil vi s-a recoltat o mica proba de mucoasa gastrica pentru a verifica existenta bacteriei Helicobacter Pylori (HP), testul iesind negativ.

bindea floarea

acum 13 ani

mama are o durere sub coasta dreapta de vreo 2 luni ce poate fi?????????? multumesc