Ulcer bulbar cronic

Ulcer Prevenirea ulcerului indus de medicamente

Postata de klaudiu71 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Ma numesc Claudiu, am 42 de anisi am fost diagnosticat cu gastro-duodenita si ulcer bulbar cronic.Rezultatul examinarii radiologice eso-gastro-duodenala cu bariu, spune asa:-deglutitie normala;esofag cu traiect si tranzit normale; stomac hipotonic, normochinetic; hipersecretie accentuata, pliuri ingrosate,fete si curburi libere; fara reflux GE,fara hernie transhiatala; pilor spastic,cu evacuare intirziata;bulb duodenal asimetric, cu opacifiere neomogena;reflux bulboantral; cadru duodenal morfologic normal,dischinetic,cu miscari de brasaj.
Doctorita de familie, dupa ce a vazut asta, mi-a dat urmatorul tratament:-FAMOTIDINA-20 mg (1 cp. dimineata inainte de masa); - Kp***aX-500 mg (1 cp dimineata si 1 cpseara la 30 minute dupa masa); -AUGMENTIN-875mg/125mg (1 cp dimineata si 1 cp seara la 30 minute dupa masa).Tratamentul dureaza o saptamina, dupa care pauza 20de zile si apoi repetat. Dar dupa ce am inceput sa iau acest tratament am avut dureri mari.I-am spus dpamnei doctor, dar a spus sa il iau si a doua luna. Dar dupa ce am inceput sa-l iau, am avut durerisi mai mari.I-am spus doamnei doctor, mi-a spus sa intrerup tratamentul si mi-a recomandat sa merg la un gastroenterolog.
Intrebarea mea este ce tratament ar trebui sa iau in cazul ulcerului meu.Dupa parerea mea, nu cred ca antibiotice asa puternice. Astept raspunsurile sirecomandarile voastre.
Multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examinarea cea mai fidela in diagnosticul ulcerului este endoscopia digestiva superioara. Tratamentul antibiotic se indica numai in cazul depistarii infectiei cu Helicobacter pylori.
Este indicat sa consultati medicul gastroenterolog.

klaudiu71

acum 11 ani

Analiza pentru Helicobacter pylori, (din coprocultura), a iesit negativa.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Asaar, nu aveti indicatie de tratament antibiotic.
Consultati un gastroenterolog.

klaudiu71

acum 11 ani

Urmeaza sa fac o endoscopie abdominala saptamana viitoare.
O sa postez rezultatul.