transmitere prin contact sexual

Ulcer

Postata de membru241029 cu 8 ani in urma.

se pot transmite ulcerul gastric helicobacter pylori prin contact sexual

Raspunsuri (2)

membru241029

acum 8 ani

doresc sa primesc raspunsul pe email

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , nu se transmite pe cale sexuala.
Modalitatea de transmitere a Helicobacter Pylori.
Helicobacter Pylori se transmite strict de la persoana la persoana. Modul de transmitere nu este complet cunoscut, ceea ce se stie este ca infectia cu H. Pylori se transmite pe 2 cai: fecal-orala (reprezinta principala modalitate de transmitere a infectiei in tarile slab-mediu dezvoltate prin intermediul apei contaminate sau a mainilor murdare), oral-orala (saliva, placa dentara).