Toti membrii familiei pot fi infectati cu Heliobacter Pilory

Ulcer

Postata de mihaela984 cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu acesta bacterie in cadrul unor analize de rutina.
Eu momentan fac tratament cu 2 antibiotice: amoxicilina si claritromycina si omez. Problema mea este daca familia mea ar putea avea bacteria si daca ar trebui sa se faca analize; sotul meu si copilul de 8 ani??

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 13 ani

Ar fi bine. In familie se poate transmite f. usor de la un membru,la altul. Tratamentul este de lunga durata, plus ca poate sa apara la analize ,chiar dupa vindecare ,cam 2-3 ani la rand.

Iuli

acum 13 ani

Da, trebuie sa faca toti analize.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Teoretic, 50% dintre noi au aceasta bacterie, dar numai la unele persoane cauzeaza simptome, provoaca gastrita sau ulcer. Bacteria se poate transmite la membrii familiei, dar ei ar trebui testati numai daca au simptome de tip dispeptic (dureri sau disconfort in partea superioara a abdomenului, greata, varsaturi). Daca sunt asimptomatici, testarea si tratamentul nu sunt obligatorii.

mihaela984

acum 13 ani

Nu am avut simptome de tip diseptic. Am fost la dermatolog deoarece aveam ca un fel de urticarie doar pe zona pieptului, sanilor si umerilor. Aveam niste mancarimi ingrozitoare. Doctorul de la dermatologie mi-a dat sa fac aceasta analiza si asa a elucidat aparitia acelor umflaturi rosii care-mi provocau mancarime.
Daca stiti cumva acest heliobacter poate da si astfel de probleme ?