stare de voma

Ulcer

Postata de viorel1990 cu 12 ani in urma.

buna ziua! ma numesc viorel, am 21 de ani, si de 2 luni am stari de voma dupa ce mananc(nu intotdeauna).am incercat la sfatul unui medic sa am grija la ce mananc(sa nu mai beau bauturi acidulate,sa nu mai mananc prajeli,sa mananc mai mult fiert sau la gratar) dar tot imi apar cateodata stari de voma,reflux,au aparut si modificari in scaun cam tot in aceasta perioada.Stomacul nu ma doare si nu am arsuri.Mi am facut si niste analize ale sangelui si au iesit bine(nu mi am facut testul cu helicobacter pylori ).Ce sfaturi imi puteti da in aceasta situatie? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar efectuarea unui consult de medicina interna sau gastroenterologie, pentru un diagnostic corect. in cadrul acestui consult este posibil sa efectuati investigatii suplimentare ca o endoscopie superioara, examen radiologic cu bariu precum si teste de sange. se poate indica un tratament prokinetic(favorizeaza miscarile de sus in jos ale tractului digestiv), antiemetic (pentru varsaturi, greata), inhibitori de pompa de protoni .
un regim alimentar trebuie sa cuprinda mese reduse cantitativ si dese, evitarea prajelilor, a condimentelor, a bauturilor carbogazoase, a cafelei, a ciocolatei;