reglare efort fizic dupa operatie ulcer perforat

Ulcer

Postata de molaria cu 12 ani in urma.

Am suferit o operatie de ulcer perforat in urma cu 3 luni. Datorita faptului ca am urmat regimul alimentar, am renuntat la fumat, nu am consumat alcool, nu am depus efort fizic timp de 2 luni (+concediu medical) recuperarea a evoluat favorabil. Intrebarea mea este daca acum, dupa 3 luni, in curand 4, as putea efectua efort fizic mai intens(cum ar fi schiatul), daca nu ar dauna procesului de vindecare. Sunt contraindicate exercitiile fizice? multumesc mult

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Teoretic efortul fizic nu afectează vindecarea ulcerului (mai ales după 4 luni), însă răspunsul cel mai competent la această întrebare îl veţi obţine de la medicul care a efectuat intervenţia chirurgicală şi care v-a avut în observaţie pe timpul recuperării.

molaria

acum 12 ani

Multumesc foarte mult

neagu l

acum 8 ani

sunt in aceiasi problema si nu pot sa ma duc la medicul care a facut interv de oare c e in italia 300 km.cum a evoluat operatia?sa vindecat,au aparut complicatii?ast rsp t rog