Regim ulcer

Ulcer

Postata de d3044 cu 13 ani in urma.

Buna seara! As vrea daca se poate sa-mi indicati si mie un regim pentru ulcer, in sensul alimentelor pe care am voie sa le manac si pe care nu. Stiu ca e destul de relativ in functie de persoana, insa e bine de stiut ce sa evit. Simt care imi fac rau si care nu, insa as vrea sa stiu mai in detaliu ca despre cele mai importante cunosc. De exemplu, am voie sa manac seminte de floarea-soarelui, alune, fructe confiate, mere, pere, supa de pui, ( am auzit ca nu am voie supa de carne), legume crude, miere, iaurt, paine prajita etc? :) Multumesc

Raspunsuri (7)

google

acum 13 ani

Pe net gasesti informatii. Scrie pe Google ''''regim alimentar in ulcer duodenal'''' sau gastric, cronic,...si gasesti. Sanatate.

d3044

acum 13 ani

pai am gasit, dar e un regim doar la alimentele de baza, ceea ce stiu si eu ca nu trebuie sa mananc, altceva nu gasesc :-??

ana

acum 13 ani

Si eu am ulcer.Mie mi-a spus doctorul sa mananc ceea ce simt ca imi pica bine.Asa ca merg pe testate.

d3044

acum 13 ani

ok. ms, asa fac si eu momentan ;)

raymondo

acum 11 ani

Am si eu ulcer duodenal hemoragic si nu stiu ce sa mananc pe internet gasesc acelasi regim cu ulcerul gastric dar mie doctorul nu mia spus ca am voie la smantana vreau sa stiu clar ce am voie sa mananc detaliat eu am fost la spitalul Floreasca la dr Pestroiu e un dr foarte bun si doresc sa aduc mii de multumiri!!!!!!!!!!!!!

carmen

acum 10 ani

in primul rand stiu ca nu avem voie de sucuri acidulate,mancaruri condimentate si prajeli.astea sunt primare,in rest stiu asa:tot ce poate fermenta in stomac cum ar fi struguri,portocale,rosii,prune etc.,dulciuri si lactate.eu am tinut un astfel de regim in urma cu 4 ani si dupa 2 luni am mers din nou la control si nu mai aveam nimic.din pacate acum a reaparut.am inteles ca daca vrei sa nu patesti asa ceva,trebuie sa tii acest regim cel putin un an sau macar sa incerci sa te feresti cat de cat de ce am scris mai sus.

ina

acum 10 ani

totul fiert sau la gratar legume: morcovi telina dovlecei cartofi, branza de vaci dietetica, apa fiarte si racita jumatate pahar plata jumatate foarta si racita , paine prajita sau uscata la pachet, carne fiarta si la gratar vitel vaca pui curcan sp***a , peste slab :salaru stiuca
mancaruri:
- macaroane cu branza de vaci si albus ou deasupra la cuptor
- ceai plante neindulcite (ceaiurile pentru ulcer gastrita ficat colecist
- carne la gratar cu legume fierte
- legume fierte cu branza de vaci
- peste cu legume
- piept pui la gratar cu legume
- supa legume cu crutoane (paine prajita taiata cubulete )
- chiftelute din carne de pui sau vaca fierte la abur
- budinca de legume
- budinca cu branza de vaci si albus de ou
- piureuri de legume
- sunt foarte mute feluri de mancare pe care le puteti prepara pentru dieta dv.
-